X Tarptautinis baleto konkursas-festivalis „Allegro 2023“. Taip norisi grožio! Lai jis gyvuoja!

2023 metai – tai jubiliejiniai Tarptautinio baleto konkurso-festivalio „Allegro“ metai. 2013 metais, kuomet buvo organizuotas pirmasis konkursas, buvo tokių pastebėjimų, jog tai nerimtas renginys, organizuotas tiesiog šiuolaikinio šokio mėgėjų, bet ne baleto pedagogų. Tačiau jau tuomet buvo ir scena su specialia danga ir profesionali vertinimo komisija. Jau tuomet dalyvavo daug kolektyvų, tačiau buvo daugelis tokių, kurie išreiškė scenoje vaikiškos choreografijos idėjas nesuprantama vaikams forma. Tačiau dalyvavo N. Juškos, E. Špokaitės baleto mokyklų auklėtiniai, Daugpilio, Klaipėdos miestų atlikėjai, su kuriais iki šiol turime garbės rungtyniauti. Ir tuomet ir dabar, aš ir baleto klasės mokiniai su didžiausiu malonumu ir džiaugsmu priimame visus iššūkius dalyvauti konkursuose, tobulėti, tam kad ir toliau gyvuotų baleto menas.
Praėjus daugeliui metų, praeitų konkursų laimėta 1 vietos taurė iki šiol puošia baleto salę, motyvuodama jaunuosius baleto šokėjus. Dabar jau atsirado ir kitokie apdovanojimai – nominacijos pagal šokio stilius, charakterį. Tačiau šių metų konkurse Burlesco šokio žanrą pristatė tik mūsų mokyklos auklėtiniai.
Pirmasis mūsų baleto laimėjimas buvo už klasikinį šokį. Nuostabu, kad ir tuomet ir dabar, svarbiausia – šokio ir muzikos sintezė. Jeigu anksčiau aš, kaip pedagogė, galėjau pateikti autorinę šokio versiją ir man buvo svarbu kaip tai įvertins komisija, tai dabar, mano manymu, buvo vertinamos tik originalios versijos klasikinio ir charakterinio šokio žanro. Iš vienos pusės, tai paprasčiau – tiesiog pasitelkus interneto pagalbą, pateiki šokio kompoziciją pagal originalią versiją. Tai žinoma leidžia supažindinti vaikus su baleto, atliekamų šokių originaliais pastatymais, bet…klausimas – o kaip tuomet plėtoti toliau šį žanrą, jeigu pasitelkiama muzika ir scenografija tik praėjusių metų. Aš kaip pedagogė, puikiai suprantu, kad dabar ne visų mokinių gebėjimai ir poreikiai vienodi, ne visi gali taip šokti baletą, kaip žymiausi tų laikų atlikėjai. O šokti publikai ir išeiti į didžiąją sceną norisi. Norisi atskleisti visą mokinio potencialą ir galimybes ir turėti galimybę tai pateikti žiūrovui. Juk žiūrovo neapgausi, jis arba patiki tuo ką mato, arba ne…
Konkurse-festivalyje „Allegro-2023“ vykę VKMA klasikinio šokio klasės mokinių pasirodymai (mokyt. T. Ježova):
- Nominacija „Charakterinis šokis“ (10-13 m. kategorija) – solo pasirodymas su grupe, pagal ispanišką siuitą – 4 vieta.
Šokyje panaudotos kastanjetės, kurias mokiniai puikiai įvaldė. Solo šoko išplėstinio klasikinio šokio ugdymo programos mokinė Zigminta Drus. Nuoširdi padėka jai už pasirodymą ir kolektyvo palaikymą.
- Nominacija „Burleska“ (10-13 m. kategorija) – kolektyvinis pasirodymas – 1 vieta.
Šokyje naudota klasikinio šokio elementai, pantomima Pjero, Šokis Grotesko stiliumi – klounės šokis su gimnastikos elementais ir netgi pasirodyme dalyvavo gyvas triušiukas, bet….būtent jis privertė mus išmokti vieną pamoką: kad ir kaip norėtųsi gyvūnėlio pasirodymo metu, kad ir kaip jis skleidžia jaukumą scenoje, tačiau dabar tą daryti draudžiama. Nors taurės negavome, tačiau pelnėme 1 vietą, padėkos raštus bei medalius!!! Labai dėkoju Deimilės Kupstytės tėveliams ir jai, kad šis mielas triušiukas suteikė ne tik mūsų šokėjams daug gerų emocijų, bet ir žiūrovams salėje!!
- Nominacija „Džiazas“ (13-14 m. kategorija) – duetu šokį „Susitikimas“ atliko Anastasija Tkač ir Volungė Drus, pagal Joplino Regtaimą. Laimėjimas – 1 vieta (medaliai).
Nominacija „Šiuolaikinis šokis“ – šokis grupėje, įvairaus amžiaus šokėjai – 7 vieta, padėka už dalyvavimą.
Vertinimo komisija:
- Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos direktorius Eligijus Butkus;
- Julia Beloshkurskaja, Ingrida Cvietkovaitė Montvilienė, Deimantė Karpušenkovienė, Elena Jodikaitytė, Avik (Anglija), Živilė Miškinytė;
- Baletmeisteris – Jurijus Smoriginas;
Dėkoju: Tėveliams, kurie su dideliu palaikymu padėjo ruoštis konkursui, pasirodymams.
Direktoriui Romualdui Kondrotui už suteiktą transportą ir direktoriaus pavaduotojai Vilijai Burokienei už pagalbą ir operatyvumą organizuojant išvyką, ruošiant straipsnį spaudai.
Dėkoju Jelenai Gorevai už patarimus, pasitelkiant istorinius momentus ruošiant šokio kompozicijas, kas padeda geriau atskleisti atliekamo personažo charakterį.
Atskira padėka: Elizai Mikulan, kuri skubos tvarka turėjo pakeisti šokėją konkurso pasirodymui; berniukams – Jegorui Iljinui ir Viktorui Šmidt – jie visuomet papuošia mūsų pasirodymus.
Rimantui Jakubėnui už dekoracijų, idėjų įgyvendinimą. Olgai Pčelincevai už naujai pasiūtus kostiumus.
Jau nemažai esame organizavę pasirodymų – koncertų mieste: žymios balerinos A. Pavlovos atminimui koncertas „Mano gulbė“. Mūsų buvusi mokinė Marina Izmailova šiuo metu mokosi Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos modernaus šokio klasėje. Linkiu jai sėkmės.
Linkiu savo mokiniams įdėti daug pastangų ne tik prieš konkursus, bet ir kiekvienos repeticijos ir pamokos metu. Esu labai jums dėkinga. Jūs puikiai pasirodėte, yra kur tobulėti, siekti naujų tikslų. Siekis – ne tik šalies konkursai. Laukia puikūs pasirodymai miesto bendruomenei mokslo metų baleto klasės baigiamajame koncerte.
Labai tikiuosi, kad nauji pasirodymai, naujos idėjos bus įgyvendinti įsigyjant ir naujų kostiumų, kas tikrai labai svarbu scenoje ir labai motyvuoja.
Šiais metais visos klasikinio šokio klasės mergaitės mokosi šokti ant pirštų galiukų (puantų). Tai nėra lengva, nes visuomet laukia nauji iššūkiai, nauji siekiai. Viskas priklauso nuo didelio noro ir didelių pastangų.
VKMA Klasikinio šokio ugdymo programos mokytoja Tatjana Ježova














