Tarptautinis Aldonos Dvarionaitės konkursas-festivalis plečia savo ribas.

Spalio 25-28 dienomis Utenos regione ir vėl skambėjo klasikinė fortepijoninė ir simfoninė muzika. Visagine įvyko VI Tarptautinis jaunųjų pianistų ir mokytojų konkursas-festivalis, skirtas žinomai Lietuvos pianistei Aldonai Dvarionaitei. Festivalį atidarė buvusių tarptautinių Aldonos Dvarionaitės konkursų laureatas, Latvijos pianistas ir kompozitorius Glebas Belyaevas – jo solinis koncertas įvyko Zarasų meno mokykloje. Koncertas tapo savotiška padėka už kūrybinę sąjungą ir partnerystę su Zarasų miesto savivaldybe ir Zarasų menų mokykla, kur konkursas-festivalis vyko 2018 m.

Iškilmingas konkurso-festivalio atidarymas spalio 26 d. įvyko Visagino kūrybos ir menų akademijoje – buvo demonstruojami archyviniai lietuvių pianistės Aldonos Dvarionaitės Balio Dvariono kūrinių atlikimo įrašai. Koncerto programoje buvo ir pasaulinė premjera, – Balio Dvariono nepublikuotas kūrinys „Košmaras“, kurį atliko žinomas Lietuvos pianistas Justas Dvarionas. Iškart po atidarymo prasidėjo konkurso perklausos.

Šis konkursas-festivalis buvo ypatingas! Mes padarėme viską, kad jis plėstų savo ribas ir organizavome visų konkurso perklausų bei baigiamojo laureatų koncerto tiesioginę transliaciją. Tokiu būdu šiuo nepaprastu laikotarpiu mes sudarėme sąlygas fortepijoninės muzikos gerbėjams, kurie dėl kažkokių priežasčių negalėjo aplankyti renginius, pasiklausyti pianistų atlikimų per Youtube kanalą iš bet kurio pasaulio taško.

Konkursas-festivalis apjungė pianistus iš 10 šalių – Latvijos, Lenkijos, Jungtinės Karalystės, Rusijos, Uzbekijos, Ukrainos, Vokietijos, Šveicarijos ir Lietuvos, vienoje koncertų aikštelėje pasirodė ir patys mažiausi pianistai, kurie tik pradeda savo kūrybinį kelią, ir mokytojai. Konkursantai demonstravo labai aukštą profesionalumo lygį, ir pagal žiuri, kuriam vadovavo profesorė Veronika Vitaitė, nuomonę, viršijo praėjusių konkursų-festivalių lygį.

Konkursas vyko dvejose kategorijose: 1. Pianistai-solistai. Dalyviai rungėsi šešiose amžiaus kategorijose; 2. Pianistai skambinantys koncertus fortepijonui su simfoniniu orkestru. Dalyviai rungėsi keturiose amžiaus kategorijose. Kiekvieną konkurso dieną jaunieji konkurso-festivalio atlikėjai ir jų mokytojai turėjo galimybę dalyvauti kvalifikacijos kėlimo programose, kelti savo meistriškumo lygį per tarptautinio žiuri meistriškumo klases.

Mokslinė-metodinė konferencija „Vaikų ir jaunimo pilietinės savimonės formavimas muzikos pagalba“ įvyko labai kompaktiškai ir kėlė didelį jaunimo susidomėjimą. Mes turime tradiciją – kiekvieną vakarą koncertuoja žiuri nariai. Šį kartą koncertavo Šveicarijos pianistė Irena Gulzarova-Keller, kuri puikiai atliko I. Gaideno Sonatą bei S. Rachmaninovo Preliudą (J.Haydn Sonata Es-Dur Hob XVI:52 S.Rachmaninoff Preludes op.32 Nr.12 gis-moll op.32 Nr.5 G-Dur op.23 Nr.5 g-mol). Lenkijos pianistės Marija Korecka-Soszkowska programoje skambėjo Federiko Šopeno bei šiuolaikinio kompozitoriaus Rafał Stradomski kūriniai.

Tarp konkurso laureatų ir diplomatų buvo ir mūsų kūrybos ir menų akademijos mokinės – Darina Čepelkina (III premijos laureatė) – pedagogė Natalja Beločkina, ir Darja Margun (diplomantė) – pedagogė Natalja Dunajeva. Nuoširdžiai sveikinu mergaites ir pedagoges, kurios puikiai atstovavo mūsų akademijai tokiame prestižiniame konkurse.

I premijos laureato vardą ir laureato figūrėles gavo dalyviai:

 „Solo“ kategorijoje:

Benediktas Galvydis B grupė (mokytojas Justas Dvarionas, Nacionalinė Mikalojaus Konstantino Čiurlionio menų mokykla, Lietuva), Povilas Norkūnas C grupė (mokytojas Jurgis Aleknavičius, Nacionalinė Mikalojaus Konstantino Čiurlionio menų mokykla, Lietuva), Simonas Miknius D grupė (mokytojas Motiejus Bazaras, Kauno Juozo Gruodžio konservatorija).

„Solo su orkestru“ kategorijoje:

Izabelė Orlaitė (Klaipėdos Juozo Karoso muzikos mokykla, Lietuva)

Grand Prix – figūrėlės ir piniginės 250 eurų premijas gavo Jurgis Aleknavičius (Nacionalinė Mikalojaus Konstantino Čiurlionio menų mokyklos pedagogas), Lietuva ir Lilija Gilmanova (muzikos mokyklos pedagogė), Uzbekistanas – Lietuva.

Tikra festivalio puošmena – Kauno simfoninio orkestro pasirodymai, dirigentas Martynas Staškus. Šis orkestras pasirodė su pianistais – konkurso-festivalio dalyviais. Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Konkursas-festivalis įvyko neabejingų žmonių dėka: Visagino miesto savivaldybės administracijos ir ypač miesto mero Erlando Galaguzo, kuris palaikė renginį.

Esu dėkinga visiems, kas prisidėjo prie šio grandiozinio renginio organizavimo, be jūsų pagalbos ir darbo organizuoti festivalį būtų neįmanoma. Dėkoju Lietuvos Seimo nariui Algimantui Dumbravai, Tautinių mažumų departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės direktorei Vidai Montvydaitei, Visagino miesto merui Erlandui Galaguzui, Visagino savivaldybės direktoriui Virginijui Bukauskui. Pirmojo turo metu kategorijoje solo su orkestru ir gala koncerto metu mes girdėjome nuostabų rojalį Bösendorfer, kuris buvo specialiai atvežtas. Tai pavyko įgyvendinti UAB Organum direktoriaus Dainiaus Sverdiolo paramos dėka. Dėkoju visam Visagino kūrybos ir menų akademijos kolektyvui, direktoriui Romualdui Kondratui.

Laikas parodė, kad Tarptautinis Aldonos Dvarionaitės jaunųjų pianistų ir mokytojų konkursas-festivalis yra vienas iš svarbių tarptautinių kultūrinių renginių Utenos regione. Jis – kūrybos aikštelė, kurioje skatinama meilė klasikinei ir šiuolaikinei Lietuvos muzikai, puoselėjama kultūra ir auklėjamas pilietiškumas.

Festivalio partneriai ir rėmėjai: UAB „Organum“ direktorius Dainius Sverdiolas. Balio Dvariono labdaros ir paramos fondas, Asociacija “Uzbekų kultūros centras”, Dganna kūrybinės dirbtuvės , Valstybinė Uzbekistano konservatorija, Visagino švietimo pagalbos tarnyba, VšĮ Visagino edukacijų centras, Zarasų meno mokykla, Ignalinos Miko Petrausko muzikos mokykla, Utenos meno mokykla, UAB “Transporto centras”, UAB „Zepter International“, UAB „Vilkaragis“, UAB „Utenos Indra“, UAB „Darlandas“ , UAB „Zarasų gėlės“ , Individuali veikla „Fiori“, AB “Evikonas” direktorius Viktor Lakin. Informaciniai rėmėjas:  UAB “Telekomunikacinių Technologijų Servisas” TTS, OBZOR laikraščio redakcija. Širdingai dėkoju koncertų ir perklausos vedėjoms Eligijai Balbierytei, Oksanai Denisenko, Konstancijai Sabaliauskienei, o taip pat Ksenijai Salimžanovai ir Jelizavetai Novikovai už puikias nuotraukas.

Leila Urmanova – Vnukova konkurso-festivalio vadovė ir organizacinio komiteto pirmininkė, Visagino kūrybos ir menų akademijos mokytoja ekspertė.

Nuotraukos: VKMA fotostudijos „Fotofabrikas“ ugdytinė Jelizaveta Novikova, mokytoja Ksenija Salimdžanova

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Į viršų