NVŠ programos „Įvairiaspalvė muzikos kalba“ paskaita „Pianisto portretas – Sergejus Rachmaninovas“
2022-11-29 Visagino kūrybos ir menų akademijos didžiojoje salėje įvyko NVŠ programos „Įvairiaspalvė muzikos kalba“ (aut. L. Urmanova-Vnukova) paskaita „Pianisto portretas – Sergejus Rachmaninovas“. Lektorė – Nina Bacienė.
S. Rachmaninovas (1837-1943) žinomas ne tik kaip rusų kompozitorius ir dirigentas, bet ir kaip garsus pianistas.
Jo pianistiniam atlikimui buvo būdingas kūrinio naujų prasmių atskleidimas, strategiškas formos pojūtis, ekspresyvi frazuotė, kantileninė ir deklamacinė raiška, valinga ir plastiška ritmo galia, stulbinantis tembrų niuansavimas. Rachmaninovo pasekėjais buvo tokie žymūs pianistai, kaip V. Sofronickis, V. Horowitzas, S. Richteris, E. Gilelsas.
Rachmaninovas parašė daug kūriniųį, įėjusių į pasaulinės kultūros lobyną, tai garsūs preliudai: cis-moll, gis-moll, g-moll, koncertai fortepijonui su orkestru Nr. 2, Nr.3. Lekcijos metu buvo transliuojami šių kūrinių įrašai.
Preliudą cis-moll paskambino N. Bacienės mokinys Vladimir Palkin.
1917 m. spalio perversmas Rachmaninovui tapo didžiu sukrėtimu. Kaip ir daugelis kitų menininkų, jis manė, kad dabar jo kūryba tėvynėje bus nereikalinga, ir kompozitorius su šeima emigravo į Europą, o po to į Ameriką.
Gyvendamas JAV S. Rachmaninovas daug koncertavo, greitai buvo pripažintas žymiausiu savo epochos pianistu ir didžiu dirigentu.
Labai dėkinga Ninai Bacienei už įdomų pristatymą, Gannai Dzyuban už vizualizaciją o visiems programos dalyviams už aktyvų dalyvavimą.
Programos autorė mokytoja ekspertė Leila Urmanova – Vnukova
„Muzika ir literatūra“ iš neformaliojo vaikų švietimo programos „Įvairiaspalvė muzikos kalba“.