LIETUVIŲ LIAUDIES MUZIKOS FESTIVALIS „PYNIAU DAINŲ VAINIKŲ“. EDUKACINĖ IŠVYKA. PAŽINTIS SU AUKŠTAITIJOS REGIONO ETNOKULTŪRA
Visagino gyventojai daugiatautė bendruomenė, dauguma visaginiečių yra atvykę arba kilę iš įvairių Lietuvos etnografinių sričių. Lietuvos etninės kultūros vertybių perdavimas ypatingai aktualus šiandieną, labai svarbu, kad vaikai ir jaunimas pažintų Aukštaitijos regiono etnokultūrą ir tradicijas.
Šiuo tikslu Visagino kūrybos ir menų akademijos mokiniai ir mokytojai 2023 m. spalio 17 d. vyko į edukacinę kelionę. Jie aplankė Zarasus ir Dusetas, buvo suorganizuotos edukacinės programos – lietuvių liaudies muzikos ir tautinio kostiumo audimo pamokos Zarasų kultūros centre. Pamokas vedė etnografas, mandolinininkų ansamblio, kapelos „Sadūnai” vadovas, muzikantas Gintaras Andrijauskas ir tautinio kostiumo audėja, dailininkė, scenografė Birutė Andrijauskienė.
Muzikos skyriaus mokiniai aplankė šio krašto liaudies muzikos instrumentų muziejų, susipažino su liaudies instrumentais – kanklėmis, armonika, mandolina, jų tipais, rūšimis, grojimo galimybėmis, išbandė instrumentų skambėjimą, grojo ansamblyje, susipažino su šių instrumentų atsiradimo ir atkeliavimo į Lietuvą istorijomis.
Keramikos ir „Rukodelnica“ studijos ugdymo programos mokiniai lankėsi tautinio kostiumo muziejuje, susipažino su lietuvių tautiniu kostiumu, jo dėvėjimo tradicijomis, audimo staklėmis, sužinojo kaip gimsta šie nuostabūs liaudies rūbai, patys sėdo prie audimo staklių ir mokėsi austi.
Dusetų Amatų centre vyko edukacinė programa – medžio drožybos dirbtuvės, kurias vedė meno kūrėjas, sertifikuotų tautinio paveldo produktų tradicinis amatininkas, senojo drožybos ir žaislininkystės amato puoselėtojas Erikas Čypas. Jis papasakojo apie lietuvių liaudies amatus, jų tradicijas, mokiniai patys išbandė šią labai atsakingą liaudies amatų meno rūšį – gamino, piešė ir drožė „Laimės paukščius“, meistro dirbtuvėse susipažino su keramikos ir medžio dirbiniais, lietuvių liaudies drožiniais ir jų ornamentais.
Kelionės dalyviai patyrė turiningą ir prasmingą laiką, aktyviai domėjosi, bendravo ir įgijo istorijos žinių apie mūsų Aukštaitijos krašto kultūrą, papročius, išbandė liaudies muzikos ir meistrystės sritis, pasisėmė daug gerų emocijų.